Kalmarsundsauktioner AB

Oktoberauktionen är nu slut! Du som har vunnit bud kan gå in under mitt konto och mina aktiviteter om du vill se vilka auktioner du har vunnit.

Ett stort GRATTIS till Anette Friberg från Orrefors som blev den lyckliga vinnaren i utlottningen av Nils Johan besticken.

Nästa auktion startar i slutet av november. Datum kommer inom kort.

DET ÄR GRATIS ATT REGISTRERA SIG OCH MEDVERKA. Klicka på ”Gå till Auktion”för att registrera dig. Följ beskrivning.

_______________________________________________________________________________________

Kalmarsundsauktioner är ett småländskt näthandelsföretag som finns i Kalmar och Nybro. Vi vill skapa ett affärsinriktat arbetssätt och en breddad geografisk marknad med fokus på kvalitet och lönsamhet för kunden. Vi förenar det ”lilla företagets” flexibilitet och det stora företagets resurser.

Objekt från auktionen den 5 okt:

IMG_6622 IMG_6202 IMG_6715
8- armad elektrifierad ljuskrona - 1800-tal Liberty double eagle 20 dollar 1889 guld Förgylld guldmöbel i fransk rokokostil. Ett par karmstolar i mintskick.

Vår kund

Vår kund är dels ägarna till dödsbo, dels köparen som köper produkter från dödsbo. Vi tror att vår slutkund kan vara en designintresserad person som vill komplettera sitt hem med det ”lilla extra”. Vi tror också att vår slutkund kan vara allmänt intressad av antika produkter.

Inspiration

Vi kommer via våra designers Erika Bergström (Resense design) och Eleonore Bäck att kunna få inspiration  och kreativa designlösningar för att öka återanvändningen av föremål och inspirera till en mer miljömedveten livsstil. Erika som idag bor i Holland och Eleonore som finns i Göteborg, vill ge inspirerande idéer till nya användningsområden och inredningstips för föremålen.