Kalmarsundsauktioner AB

Nästa auktion startar söndagen den 5 oktober!  Vi kommer inom kort att börja med förhandsvisning.

DET ÄR GRATIS ATT REGISTRERA SIG OCH MEDVERKA. Klicka på ”Gå till Auktion”för att registrera dig. Följ beskrivning.

Inom kort kommer vi att presentera det objekt som ska lottas ut i auktionen den 5 oktober. För att vara med i utlottningen måste du vara med och bjuda på auktionen.

______________________________________________________________________________________

Kalmarsundsauktioner är ett småländskt näthandelsföretag som finns i Kalmar och Nybro. Vi vill skapa ett affärsinriktat arbetssätt och en breddad geografisk marknad med fokus på kvalitet och lönsamhet för kunden. Vi förenar det ”lilla företagets” flexibilitet och det stora företagets resurser.

Objekt på nästa auktion med start den 5 oktober:

IMG_6622 IMG_6202 IMG_6715
8- armad elektrifierad ljuskrona - 1800-tal Liberty double eagle 20 dollar 1889 guld Förgylld guldmöbel i fransk rokokostil. Ett par karmstolar i mintskick.

Vår kund

Vår kund är dels ägarna till dödsbo, dels köparen som köper produkter från dödsbo. Vi tror att vår slutkund kan vara en designintresserad person som vill komplettera sitt hem med det ”lilla extra”. Vi tror också att vår slutkund kan vara allmänt intressad av antika produkter.

Inspiration

Vi kommer via våra designers Erika Bergström (Resense design) och Eleonore Bäck att kunna få inspiration  och kreativa designlösningar för att öka återanvändningen av föremål och inspirera till en mer miljömedveten livsstil. Erika som idag bor i Holland och Eleonore som finns i Göteborg, vill ge inspirerande idéer till nya användningsområden och inredningstips för föremålen.